Ambasadorët e shteteve te Quintit u kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës për luftimin e korrupsionit

Ambasadorët e shteteve te Quintit u kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës për luftimin e korrupsionit

Ambasadorët e shteteve te Quintit, në hapjen e “Javës së Anti- Korrupsionit në Kosovë”, kanë bërë thirrje për luftimin e korrupsionit, nga institucionet në përgjithësi, sidomos nga organet e drejtësisë. Konferenca e Ambasadorëve u mbajt në kuadër të “Javës kundër korrupsionit”  e cila është hapur në Kosovë dhe do të zgjasë pesë ditë. Ambasadori amerikan Greg Delawie, thotë se mburret me këtë organizim, dhe po ashtu shton se duhet te ngrihet llogaridhënia brenda sistemit dhe prokurorët te jenë më të përgjegjshëm. Lufta kundër korrupsionit duhet të jetë prioritet për faktin se ambasadat në Kosovë kanë për qëllim të investojnë. Ambasadorët e vendeve te ndryshme ishin te pajtimit se korrupsioni e dëmton ekonominë e vendit dhe se duhet të luftohet ky proces me seriozitet të lartë.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …