KEK
Fillimi / Lajmet / Deputetët e Kuvendit me 61 vota për votuan kabinetin qeveritar, i cili do të drejtohet nga kryeministri, Avdullah Hoti
Deputetët e Kuvendit me 61 vota për votuan kabinetin qeveritar, i cili do të drejtohet nga kryeministri, Avdullah Hoti

Deputetët e Kuvendit me 61 vota për votuan kabinetin qeveritar, i cili do të drejtohet nga kryeministri, Avdullah Hoti

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ka votuar kabinetin qeveritar, i cili do të drejtohet nga kryeministri Avdullah Hoti. Në favor të kësaj qeverie kanë votuar 61 deputetë, 24 vota kundër dhe 1 abstenim.Pjesë e Qeverisë Hoti janë LDK-ja, AAK-ja, Lista Serbe, Nisma Socialdemokrate dhe minoritetet tjera jo shumicë. Kjo qeveri nuk është përkrahur  PDK-ja, as nga Vetëvendosja,  deputetët e së cilës  nuk kanë marrë pjesë në seancë, me përjashtim të shefit të Grupit Parlamentar,  Rexhep Selimi.

Kabineti i Qeverisë Hoti:

Avdullah Hoti, kryeministër

Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër i parë

Driton Selmanaj- zëvendëskryeministër

Albulena Halimi-Balaj, zëvendëskryeministre

Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal

Agim Veliu, ministër i Punëve të Brendshme

Ramë Likaj, ministër i Arsimit

Selim Selimi, ministër i Drejtësisë

Meliza Haradinaj – Stubulla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës

Blerim Kuçi, ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Hykmete Bajrami, ministre e Financave

Besian Mustafa, ministër i Bujqësisë

Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës

Anton Quni, ministër i Mbrojtjes

Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës

Armend Zemaj, ministër i Shëndetësisë

Skënder Reçica, ministër Punës dhe Mirëqenies Sociale

Vesel Krasniqi, ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq, ministër për Komunitete dhe Kthim

Enis Kervan, ministër i Zhvillimit Rajonal.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i FSK-së, Anton Quni niset për vizitë zyrtare, në Turqi

Ministri i FSK-së, Anton Quni niset për vizitë zyrtare, në Turqi

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni, me ftesë zyrtare të homologut të tij turk, ...