Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Ekrem Imamoglu kryeson në votimet për bashkinë e Stambollit
Ekrem Imamoglu kryeson në votimet për bashkinë e Stambollit

Ekrem Imamoglu kryeson në votimet për bashkinë e Stambollit

Qendrat e votimeve në Stamboll të Turqisë janë mbyllur në orën 17:00, sipas kohës  lokale. Ndërkohë sipas mediave turke, kandidati i opozitës udhëheq me 53.72% të votave përballë ish-kryeministrit Binali Jildirim, i cili raportohet se ka siguruar 45.37% të votave. Kjo diferencë, nëse konfirmohet në fund të numërimit të votave, është më e thellë se ajo e zgjedhjeve të para, që u anuluan nga gjykata. Duket se Yildirim e ka pranuar humbjen në këto zgjedhje, pasi është shprehur për mediat: “Aktualisht, kundërshtari im është duke kryesuar. E përgëzoj dhe i uroj atij suksese”. Pas 25 vitesh, që kur Rexhep Taip Erdogan u zgjodh kryebashkiak i Stambollit në vitin 1994, drejtimi i këtij qyteti do i takojë një force opozitare.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Limaj thotë se Nisma dhe partnerët e saj do të jenë befasia më e madhe pozitive e zgjedhjeve të 6 tetorit

Fatmir Limaj thotë se Nisma dhe partnerët e saj do të jenë befasia më e madhe pozitive e zgjedhjeve të 6 tetorit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh kandidat i koalicionit Nisma-AKR-PD për kryeministër, Fatmir Limaj, ka mbajtur ...