MIT KS
Fillimi / Lajmet / Është dëmtuar brutalisht busti i At Shtjefën Gjeçovi, në oborrin e shkollës që mban emrin e tij, në fshatin Zllakuqan të Klinës

Është dëmtuar brutalisht busti i At Shtjefën Gjeçovi, në oborrin e shkollës që mban emrin e tij, në fshatin Zllakuqan të Klinës

Është dëmtuar brutalisht busti i At Shtjefën Gjeçovi, në oborrin e shkollës që mban emrin e tij, në fshatin Zllakuqan të Klinës, në vendin ku vetë ai kishte hapur shkollën e parë shqipe. Rasti ndodh në kohën kur Kosova shënon 90 vjetorin e vrasjes nga serbët të arkeologut, etnologut, klerikut, studiuesit e atdhetarit të shquar shqiptar.  Ndërkohë qysh tash kanë nisur paralajmërimet për shënimin e përvjetori të 90-të të vrasjes së Gjeçovit. Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, më 30 nëntor 2019, organizon sesionin e katërt të veçantë shkencor me temën “At Shtjefën Gjeçovi”. Temat ku mund të përqendrohen studiuesit janë rinia dhe shkollimi i At Shtjefën Gjeçovit, fillet e veprimtarisë fetare dhe kombëtare në Troshan dhe Rubik, veprimtaria kulturore fetare dhe kombëtare në Zllakuqan të Klinës, hapja e Shkollës Shqipe në Zllakuqan, hapja e Shkollës Shqipe në Laç dhe shumë aktivitete të tjera. Dëmtimi i bustit të këtij atdhetari është vepër antikombëtare, me qëllim për dëmtimin e tolerancës fetare ndër shqiptarë.

Kontrolloni gjithashtu

Hoti e viziton kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz si dhe kullat e familjës Jashari të cilat janë në gjendje të mjerueshme

Hoti e viziton kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz si dhe kullat e familjës Jashari të cilat janë në gjendje të mjerueshme

Kabineti i zgjedhur qeveritar, në ditën e parë të punës, vizitoi kompleksin “Adem Jashari” në ...