Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet / Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë kompromis që s’do të duartrokiket nga asnjëra palë

Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë kompromis që s’do të duartrokiket nga asnjëra palë

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn ka paralajmëruar se Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë kompromis, që s’do të duartrokiket nga asnjëra palë. Ai i ka thënë Deutche Welles se ekziston një dakordim i qartë ndërkombëtar se si duhen bërë këto negociata. Natyrisht është mirë nëse kemi mbështetje edhe nga aktorë të rëndësishëm ndërkombëtarë dhe kur bashkësia ndërkombëtare është e bashkuar. SHBA-ja është e rëndësishme si mbështetëse, por struktura aktuale e negociatave, nën drejtimin e Përfaqësueses së Lartë, aktualisht Federica Mogherinit, është e mjaftueshme. Ajo që do të duhet të nënshkruajnë Kosova dhe Serbia, nuk do të duartrokitet, dhe se për të bërë një gjë të tillë do të duhet guxim nga dy palët, ka theksuar komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn.

Kontrolloni gjithashtu

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

21 vite me parë u zhviillua Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së në Llap

Beteja e Kaqandollit është njëra ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së, jo vetëm në ...