MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Haradinaj paralajmëron veprime konkrete në funksion të ruajtjës së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës
Haradinaj paralajmëron veprime konkrete në funksion të ruajtjës së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës

Haradinaj paralajmëron veprime konkrete në funksion të ruajtjës së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës

Kryetari Thaçi, të premten, nuk e ka elaboruar më shumë qëndrimin për korrigjim të kufirit më Serbinë, të cilin e ka shprehur këtë javë gjatë qëndrimit në SHBA. Kësaj gatishmërie, por edhe deklarimit të Vuçiqit, se nuk e njeh kufirin me Kosovën, i është kundërpërgjigjur kryeministri Haradinaj. Ai është një nga kundërshtarët më të fortë të opsionit të luajtjes së kufirit nëpërmjet zgjidhjes finale me fqinjin verior dhe ka paralajmëruar se do të ndërmarrë veprime konkrete në funksion të këtij përcaktimi. Qeveria që ai drejton, nëpërmjet një deklarate i ka vlerësuar deklarimet e një dite më parë të Vuçiqit si kërcënuese, agresive dhe luftënxitëse. Sipas ekzekutivit, kufijtë janë ndërkombëtarisht të njohur dhe të pranuar, përfshirë edhe ata në Jarinjë dhe Bërnjak, pikëkalime që synohet të përfshihen brenda Serbisë nëpërmjet zgjidhjes për shkëmbim territoresh. Qeveria ka konsideruar se deklarimet janë të papranueshme dhe paraqesin cenim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Më 3 gusht 2018 zgjidhet kryetari dhe Këshilli i Përgjithshëm dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Më 3 gusht 2019 zgjidhet kryetari dhe Këshilli i Përgjithshëm dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Sot është mbajtur një takim me kryetarët e degëve të LDK-së, njoftoi Zyra për Informim ...