KEK
Fillimi / Intervista / Kolonel, Dilaver Goxhai flet gjerë e gjatë për luftën e UÇK-së, në gazetën, “DITA”

Kolonel, Dilaver Goxhai flet gjerë e gjatë për luftën e UÇK-së, në gazetën, “DITA”

Kolonel Dilaver Goxhaj, një nga ushtarakët e parë vullnetarë nga Shqipëria në UÇK, ruan si një nga gjërat më të çmuara të jetës së tij ‘Ditarin Luftarak’ të luftimeve të shumta, që ai në detyrën e Zëvendësshefit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së (njëkohësisht dhe të koordinatorit të UÇK-së me NATO-n) e kolegët e tij, shumica drejtues të sotshëm të shtetit të Kosovës, realizuan për çlirimin e Kosovës nga ushtria pushtuese serbe… Një rol të rëndësishëm, në këtë luftë, luajtën edhe vullnetarët nga Shqipëria, për të cilët është shkruar e folur shumë pak… Për gazetën ‘Dita’, krahas një interviste të gjatë, ai afron dhe pjesë të këtij ditari nga fronti i luftës…

Për ta lexuar intervisten, klikoni mbi link

Kolonel Goxhaj: Nga Shqipëria në Kosovë, Zëvendësshef i Shtabit të UÇK-së

Kolonel Goxhaj: Si drejtuam me Agim Çekun e Bislim Zyrapin operacionin ‘Shigjeta’

Kolonel Goxhaj: Vrasja e Adem Jasharit në Prekaz, shtoi radhët e UÇK-së

Biseda me Hashim Thaçin nga Brukseli para se NATO të fillonte sulmin ajror

Goxhaj: Si luftuan dhe drejtuan repartet e UÇK-së oficerët nga Shqipëria

Goxhaj: Si më pagëzuan Hashim Thaçi e kolegët me pseudonimin ‘Shpëtim Golemi’

Goxhaj: Lidhja me ish-kolegun Adem Shehu dhe lufta që bëmë në radhët e UÇK-s

Goxhaj: Kush ishte heroi kavajas Indrit Cara dhe rrethanat e vrasjes në UÇK

Goxhaj:Debati Meidani-Brokaj për ceremoninë e dekorimit të dëshmorit Indrit Cara

Goxhaj: Beteja me serbët në Budakovë, fitore dhe eksperiencë për UÇK-në

Marshimi luftarak me Hashim Thaçin dhe lotët e fëmijëve që na dhanë forcë

Ushtria turke na ndihmoi duke bllokuar anijet ruse që furnizonin ushtrinë serbe

Goxhaj: Beteja e Koshares, forcat e UÇK-s asgjësuan 39 ushtarë serb

Goxhaj: Mali i Goleshit maj 1999, sulmi dhe asgjësimi i bazës së raketave serbe

Goxhaj: Lufta në Llap ku u vranë kapiteni rus dhe 19 ushtarë serbë

Ditari i kolonelit: Ja pse fitoi UÇK e mbështetur nga NATO kundër Milosheviçit

Vlerësimi për oficerët shqiptarë në UÇK, Sabit Brokaj pro, Mejdani kundër

Kolonel Goxhaj: Lista zyrtare, kush ishin 129 luftëtarët nga Shqipëria në UÇK

Goxhaj: Lidhja ime me Jasharajt dhe harresa zyrtare sot për Adem Jasharin

Goxhaj: Të pa informuarit e dashakeqët e quajtën luftën e UÇK-së ‘Luftë fshatarësh’

 Goxhaj: Si bombardoi pozicionet serbe artileria e Divizionit të Kukësit

 Goxhaj: Si luftuan me ne në frontin e UÇK-së 10 ushtarakë nga Gjermania

Kontrolloni gjithashtu

Albert Z. Zholi: Intervistë me poetin dhe piktorin Faslli Haliti

Albert Z. Zholi: Intervistë me poetin dhe piktorin Faslli Haliti

  SI U NDA DHE U  BASHKUA NË DEMOKRACI TRESHJA POETIKE  E QYTETIT TË LUSHNJES. ...