Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Kryeministri Rama thotë se negociata që lidhen me zgjedhjet lokale të 30 qershorit nuk ka dhe nuk do të këtë
Edi Rama

Kryeministri Rama thotë se negociata që lidhen me zgjedhjet lokale të 30 qershorit nuk ka dhe nuk do të këtë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se “negociata që lidhen me zgjedhjet lokale të 30 qershorit nuk ka, se nuk kemi asnjë mundësi të negociojmë Kushtetutën e Shqipërisë”. Në një konferencë për shtyp me gazetarët, ai theksoi se “miqtë gjermanë kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar, shumë e mirëseardhur, por negociata nuk ka që të jemi të qartë, në kuptimin e një procesi negociatash që lidhet me 30 qershorin”. “E bëmë një marrëveshje në 2017, por nuk e negociuam Kushtetutën e Shqipërisë, nuk e pranuam dhe e kam refuzuar që në sekondën e parë dhe deri në sekondën e fundit që të shtyjmë zgjedhjet përtej afatit kushtetues, në mos gabohem u shtynë një javë”, – nënvizoi Rama.

Sipas tij, këto zgjedhje nuk shtyhen dot, se kryetari i shtetit mes 23 dhe 30 ka zgjedhur datën 30, e drejta e tij. “Pra zgjedhjet do mbahen në 30 qershor dhe në këtë pikë unë nuk kam asnjë mundësi reale për të fantazuar, pasi është Kushtetuta e Shqipërisë”, – tha ai. Kreu i qeverisë u shpreh se “nga ana tjetër kam nderin e madh të flas në emrin e një shumice që sot është shumicë në parlament dhe në popull. Ajo shumicë nuk negocion dot Kushtetutën dhe është në drejtën e vet për të kryer një proces të vetin”.

Kontrolloni gjithashtu

Artan Behrami

Artan Behrami: Procesi i dialogut i paralajmëruar nga Franca dhe Gjermania do ta ketë fatin e liberalizimit të vizave

Këshilltari i kryetarit të Kosovës, Artan Behrami, shkruan   se procesi i dialogut i paralajmëruar nga ...