Kryetari i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, planifikon të udhëtojë në Rusi për t’u takuar me kryetarin rus Vladimir Putin

Kryetari i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, planifikon të udhëtojë në Rusi për t’u takuar me kryetarin rus Vladimir Putin

Kryetari i Koresë së Veriut, Kim Jong planifikon të udhëtojë në Rusi për t’u takuar me kryetarin, Vladimir Putin. Ata pritet të diskutojnë për mundësinë që Koreja e Veriut ta furnizojë Moskën me armë për ta mbështetur luftën e saj në Ukrainë, tha një zyrtar amerikan. Megjithatë akoma nuk dihet se ku do të mbahet takimi. Kim me gjasë do të udhëtojë me trenin e tij të blinduar, kanë thënë burime të New York Times. Takimi i mundshëm vjen në kohën pasi që Shtëpia e Bardhë njoftoi se ka informata të reja se po bëhen bisedime për armë mes këtyre dy vendeve. Zëdhënësi i Këshillit për Siguri Kombëtare, Xhon  Kirby ka thënë se ministri rus i Mbrojtjes ka bërë përpjekje të bind Korenë e Veriut  t’i shes municion armë dhe municion.

 

 

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …