MIT KS
Fillimi / Lajmet / Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe
Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe

Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar masakrën e Srbrenicës në Bosnje e Hercegovinë ku 25 vite më parë u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe. Ai ka thënë se ata u vranë brutalisht nga dëshira e çnjerëzore e Serbisë për asgjësimin e boshnjakëve dhe Bosnjës. Më tutje, ai thotë se kurrë nuk do të harrohen as viktimat dhe as autorët e këtij gjenocidi. “25 vjet më parë, forcat ushtarake serbe kryen gjenocid në Srbrenicë. Tetë mijë civilë të pafajshëm u vranë brutalisht nga forcat serbe, nga dëshira e tyre çnjerëzore për të asgjësuar boshnjakët dhe Bosnjën. Ne kurrë nuk do t’i harrojmë viktimat dhe autorët”, shkruan Thaçi.

Kontrolloni gjithashtu

PDK: Tolerimi i ushtrisë serbe nga KFOR-i dhe Qeveria e Kosovës është cenim i sovranitetit dhe sigurisë kombëtare

PDK: Tolerimi i ushtrisë serbe nga KFOR-i dhe Qeveria e Kosovës është cenim i sovranitetit dhe sigurisë

Partia Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër prezencën e ushtrisë serbe në territorin e Kosovës. ...