Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Kurti beson se koalicioni VV-LDK do t’i arrinte 70 deputetë
Njëra nga temat e takimit mes Vetëvendosjes dhe LDK-së, pritet të jetë çështja e dialogut Kosovë Serbi

Kurti beson se koalicioni VV-LDK do t’i arrinte 70 deputetë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka rishfaqur besimin e tij se koalicioni me LDK-në do të merrte votat e mjaftueshme për ta krijuar bashkë qeverinë e ardhshme, pa pasur nevojë të bëjnë koalicion pas zgjedhjeve me parti tjera. Ai ka deklaruar se nëse bëjmë një koalicion parazgjedhor, atëherë dihet fituesi, sepse ne do t’i kemi 70 deputetë. Ne jemi optimistë dhe kemi qellim të mirë dhe ka një vit që kemi komunikim të rregullt e njëkohësisht edhe marrëdhënie  të mira me kreun e LDK-së”, ka thënë Kurti. “Nëse shkojmë ndaras, ne si Vetëvendosje edhe po dolëm të parët nuk i marrim 61 deputetë, ndërkaq së bashku me LDK-në i mbërrijmë 70 deputetë. E pas zgjedhjeve na duhet të kërkojmë partner që nuk do të jetë kollaj por jo e pamundur, ka deklaruar lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Kontrolloni gjithashtu

Kryekuvendarja Osmani i ndan mirënjohje delegatëve të Deklaratës së 2 Korrikut që artikuluan pikësynimin për liri

Kryekuvendarja Osmani i ndan mirënjohje delegatëve të Deklaratës së 2 Korrikut që artikuluan pikësynimin për liri

Kryetarja e Kuvendit të Kosovë, Vjosa Osmani, ka ndarë mirënjohje për përfaqësuesit e legjislaturës e ...