Ramush Haradinaj

Drejtësia në Francë megjithatë ngadhënjeu, lirohet Ramush Haradinaj

​Gjykata në Colmar të Francës ka marrë vendim definitiv për ta liruar Komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit gjatë luftës, Ramush Haradinaj. Ai ishte arrestuar me kërkesë të Interpolit, në bazë të një urdhër-arresti të Serbisë të kohës së Millosheviqit. Mbi të rëndonin akuzat e autoriteteve të Serbisë për, gjoja krime lufte të kryera në periudhën e viteve 1998-1999, akuza për të cilat Haradinaj dy herë ishte shpallur i pafajshëm nga Tribunali i Hagës.  Lirimin nga mbajtja në Colmar e konfirmoi edhe vet kryetari i AAK-së, Ramush  Haradinaj, në një paraqitje para medieve, vetëm pak minuta pas vendimit lirues nga gjykata. Haradinaj  me këtë rast  i falënderoi të gjithë për përkrahjen që i kanë dhënë gjatë ndalimit në Francë  dhe u shpreh optimist së gjatë ditës së sotme do të arrijë në Kosovë.

Kontrolloni gjithashtu

Shaip Kamberi

Gjykata në Serbi ka vendosur të ripërsëriten zgjedhjet në Tërnoc të Bujanocit ku pritet që Shaip Kamberi të zgjidhet deputet

Shaip Kamberi është kandidati i vetëm shqiptar që ka mbetur në garë dhe ka gjasa …