KEK
Fillimi / Lajmet / Me ndërmjetësimin e BE-së sot në Bruksel mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
Me ndërmjetësimin e BE-së sot në Bruksel mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Me ndërmjetësimin e BE-së sot në Bruksel mbahet takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Sot në Bruksel do të jetë takimi i radhës ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe me ndërmjetësimin e emisarit special të Bashkimit Evropian për dialogun Mirosllav Lajçak. Ky i fundit ka thënë se në takimin e sotëm temë diskutimi do të jenë pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin jo shumicë. Sipas tij, Hoti dhe Vuçiq kanë rënë dakord që ekipi negociator të ndjekë këto tema. Takimi i sotëm në Bruksel ka ngjallë diskutime të ashpra në Kosovë. Mundësia e riaktualizimit të asociacionit serb në dialogun me Serbinë konsiderohet e rrezikshme nga presidenti, opozita dhe shoqëria civile. Ndërkohë, kryetari Thaçi kërkoi nga Kuvendi përmes rezolutës t’i ndalojë të negociojë për çështje të brendshme të Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

OVL-UÇK: Po vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara pasi Kosova nuk ka deputetë, Avokat të Popullit dhe kryeministër

OVL-UÇK: Po vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara pasi Kosova nuk ka deputetë, Avokat të Popullit dhe kryeministër

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, Faton Klinaku ka reaguar pasi mandati ...