MIT
Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi
Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Sot, në 17- vjetorin e rënies heroike, përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi. Me këtë rast në shenjë nderimi për jetën dhe veprën e dëshmorëve në fshatin e lindjes në Katunishtë të Besianës do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora lulesh tek varrezat e tyre,në orën 14.00. Dëshmorët, Salih e Kadri Qerimi për një kohë të gjatë qëndruan bashkë në frontet e luftës në Katunishtë dhe Kastrat, ku në ofensivën e njohur të dhjetorit 1998, ndalën makinerinë serbe dhe nuk e lejuan të depërtojë në këto anë. Pas një kohe Kadriu qe emëruar komandant i pikës së UÇK-së në fshatin Pakashticë ku edhe më 20 prill të vitit 1999 bie heroikisht. Ndërsa babai i tij, Salihu, bie në fshatin e lindjes trupi i të cilit u gjet menjëherë pas largimit të forcave serbe nga Kosova. Në këtë manifestim përpos familjarëve pritet të marrin pjesë familjar të dëshmorëve, bashkëluftëtarë, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së si dhe shumë qytetar tjerë liridashës të Llapit e më gjerë.(M.K.)

Kontrolloni gjithashtu

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota intervistohet sot nga prokurorët në Hagë

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota intervistohet sot nga prokurorët në Hagë

Zëvendëskomandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sokol Bashota, të dielën, nga Aeroporti “Adem Jashari”, ...