Në 30 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet dëshmori i kombit, Reshat Ymeri

Në 30 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet dëshmori i kombit, Reshat Ymeri

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Gjilan njofton se sot është shënuar viti jubilar i rënies në altarin e lirisë të dëshmorit të kombit, Reshat Ymeri. Ai ishte bashkuar më ilegalen patriotike të kohës dhe njeri ndër organizatoret e demonstratave të vitit 1990 të zhvilluara në Gjilan kundër politikës hemogjeniste të okupatorit serb. Ai ra heroikisht në krye të detyrës dhe kështu iu bashkua plejadës së heronjve të kombit që në muajin janar e bënë simbol të rezistencës e pikënisjes së lirisë. Për të nderuar jetën dhe veprën e tij OVL-UÇK ka organizuar homazhe në varrezat e dëshmorëve, ka vënë kurora lulesh tek busti i dëshmorit Reshat Ymeri si dhe ka bërë një vizitë familjes së tij.

Kontrolloni gjithashtu

Instituti i Historisë “Ali Hadri” Prishtinë, organizon, Akademinë përkujtimore dhe përuruese të veprës së Akademik Ali Hadrit “Studime dhe kritikë historiografike”

Instituti i Historisë “Ali Hadri” Prishtinë, organizon, Akademinë përkujtimore dhe përuruese të veprës së Akademik …