Nicholas Abbott: Anglia mirëpret dëshirën e Kosovës që të jetë pjesë e NATO-s, po ka shumë punë për tu bërë

Nicolas Abbott: Mund të ketë rezultat pozitiv nga këto takime nëse ka vullnet politik, nga Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka shkruar në një postim të tij  pak para nisjes të takimeve në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Sipas tij, një rezultat pozitiv nga këto takime mund të arrihet nëse ka vullnet politik,  nëse ka kurajo dhe pragmatizëm nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari  i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Abbott ka thënë se Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të ndihmojë në implementim e marrëveshjes. Do të përfitojnë qytetarët dhe komunitetet. Mbretëria e Bashkuar mbështet ndërmjetësit everopian dhe qëndron gati të ndihmojë implementimin”, ka shkruar Abbott në një postim të tij.

Kontrolloni gjithashtu

Memli Krasniqi

Memli Krasniqi: Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit lidhur me Kosovën, e pasqyron fytyrën e vërtetë të kësaj qeverie

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, pas publikimit të raportit të Departamentiti Amerikan të Shtetit lidhur …