Sipas OBSH-së mbi 60% e popullsisë duhet të imunizohet ndaj virusit korona në mënyrë që të ulen infektimet

OBSH-ja ka kërkuar nga Kina më informata për situatën me koronavirus

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kërkuar nga Kina më informata për situatën me koronavirus. Kjo kërkesë është bërë pasi autoritet kineze kanë bërë të ditur kohë më parë se vetëm brenda 1 muaji, për shkak të komplikimeve nga koronavirusi, kanë humbur jetën 60 mijë të infektuar me këtë virus. Zyrtarët shëndetësorë kinezë kanë thënë të shtunën se mosha mesatare e viktimave ka qenë 80.3 vjet, dhe se 90 për qind e të vdekurve janë mbi moshën 65-vjeçare. Autoritet kineze kanë njoftuar se 5 mijë 503 persona kanë vdekur si pasojë e dështimit të organeve të frymëmarrjes nga koronavirusi dhe 54 mijë e435 të tjerë kanë pasur kancer, sëmundje të zemrës dhe komplikime tjera, përveç COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Kjo shifër u referohet vetëm vdekjeve të regjistruara në qendrat mjekësore, andaj besohet se situata reale është më e rëndë. Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se informacione të tilla të detajuara duhet publikuar edhe në të ardhmen, pasi “krijojnë ide më të mirë për situatën epidemiologjike.

Kontrolloni gjithashtu

Milovan Drecun

Milovan Dreçun: Aktakuza kundër Thaçit dhe liderëve të tjerë të UÇK-së, rezultat i punës sonë

Milovan Dreçun, Kryetar i Komitetit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se …