Pasi humbi besimin e zgjedhësve ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministres së Britanisë së Madhe zonja Liz Truss

Pasi humbi besimin e zgjedhësve ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministres së Britanisë së Madhe zonja Liz Truss. Duke folur në “Downing Street”, ajo ka thënë se i kishte thënë Mbretit Charles se do të jepte dorëheqjen si udhëheqëse e Partisë Konservatore. Familjet ishin të brengosura sesi do t’i paguajnë faturat. Kemi pasur këtu edhe luftën e Putinit në Ukrainë. Anëtarët e Partisë Konservatore më kanë zgjedhur që ta ndryshojë këtë. Kemi pasur vizion për ulje të taksave dhe rritje ekonomike. Megjithatë, këtë mision nuk e përmbushëm. Kam njoftuar mbretin se po japë dorëheqje nga posti i kryeministres së Britanisë së Madhe si dhe kryetare e Partisë Konservatore. Do të mbeten në këtë post derisa të zgjidhet kandidati i ri”, ka thënë Truss para gazetarëve. Liz Truss bëhet kryeministrja me mandatin më të shkurtër në historinë e Britanisë së Madhe, duke dhënë dorëheqjen vetëm gjashtë javë pasi mori detyrën.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …