Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Të paktën 41 minatorë artizanalë mbetën të vdekur në një minierë në Republikën Demokratike të Kongos
Të paktën 41 minatorë artizanalë mbetën të vdekur në një minierë në Republikën Demokratike të Kongos

Të paktën 41 minatorë artizanalë mbetën të vdekur në një minierë në Republikën Demokratike të Kongos

Të paktën 41 minatorë artizanalë mbetën të vdekur kur një pjesë e minierës së bakrit dhe kobaltit në pronësi të gjigantit minerar zviceran Glencore u shemb në Republikën Demokratike të Kongos. Aksidenti ndodhi të enjten kur dy galeri u përplasën në minierën e hapur KOV në zonën e Kolwezit të operuar nga kompania bakri Kamoto. “Kjo ishte shkaktuar nga gërmuesit klandestine artizanë që kanë infiltruar minierën”, i tha Reuters, Richard Muyej, guvernator i provincës Lualaba. “Tarracat e vjetra shkaktuan rënie të sasive të konsiderueshme të materialeve. Aty është një vend delikat dhe paraqet shumë rreziqe”, shtoi ai. Glencore tha në një deklaratë se kishte konfirmuar 19 persona të vdekur dhe viktima të tjera të mundshme dhe se po ndihmonte operacionet e kërkimit dhe shpëtimit nga autoritetet lokale.

Kontrolloni gjithashtu

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philipp Kosnett, i ka komentuar zhvillimet e fundit politike dhe mundësinë ...