Vladimir Putin: Rusia i ka dorëzuar Bjellorusisë sistemin Iskander, i cili mund të mbajë armë bërthamore

Vladimir Putin: Rusia i ka dorëzuar Bjellorusisë sistemin Iskander, i cili mund të mbajë armë bërthamore

Pasi Rusia i ka dorëzuar Bjellorusisë sistemin Iskander, i cili mund të mbajë armë bërthamore, Kina bëri thirrje për përpjekje diplomatike drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës në transmeton Anadolu. “Në situatën aktuale, palët përkatëse duhet të përqendrohen në përpjekjet diplomatike drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës së Ukrainës dhe së bashku të përpiqen për t’i dhënë fund tensioneve”, tha Mao Ning, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme të Kinës. Rusia ka njoftuar se do të përfundojë ndërtimin e një magazinimi të posaçëm për armët bërthamore taktike në Bjellorusinë fqinje, duke përshkallëzuar më tej tensionet në Ukrainë. Megjithatë, zëdhënësja Mao Ning rikujtoi se pesë shtetet me armë bërthamore nënshkruan një deklaratë të përbashkët në janar 2022 për parandalimin e luftës bërthamore, raportoi gazeta kineze “Global Times”.

Kontrolloni gjithashtu

Faton Klinaku: Arrestimi i luftëtarit të lirisë, Dritan Goxhaj është bërë për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një gjykatë politike

Faton Klinaku, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk mund të quhet ndërmarrje e përbashkët kriminale

Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL-UÇK-së, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës …