KEK
Fillimi / Lajmet / Albin Kurti: Do të votoja pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë nëse do të mbahej ndonjë referendum
Albin Kurti: Do të votoja pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë nëse do të mbahej ndonjë referendum

Albin Kurti: Do të votoja pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë nëse do të mbahej ndonjë referendum

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është se përmendi bashkimin kombëtar gjatë fushatës për zgjedhjet e 14 shkurtit. Por ai ka thënë se do të votonte pro nëse do të mbahej ndonjë referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Këto deklarime Kurti i bëri për Euronews, vetëm disa ditë pasi partia e tij Vetëvendosje fitoi pjesën më të madhe të votave në Kosovë deri më tani, duke i hapur rrugën Kurtit për të formuar qeverinë. Ndër të tjera, Kurti ka folur edhe për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi, për të cilin ka thënë se do kërkojë reciprocitet nga Serbia. Tutje, ish-kryeministri e ka kundërshtuar edhe furnizimin e Kosovës me vaksina anti-Covid nga Kina dhe Rusia, duke argumentuar se orientimi i Kosovës çdoherë ka qenë Perëndimi.

Kontrolloni gjithashtu

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons sërish kërkon të raportojë në Komisionin Parlamentar për Legjislacion

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons sërish kërkon të raportojë në Komisionin Parlamentar për Legjislacion

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons edhe njëherë i është drejtuar me shkresë Kuvendit të Kosovës, ...