KEK
Fillimi / Lajmet / Albin Kurti: Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe mjaft i thellë që të mos ketë variante të tjera alternative
Albin Kurti: Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe mjaft i thellë që të mos ketë variante të tjera alternative

Albin Kurti: Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe mjaft i thellë që të mos ketë variante të tjera alternative

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, në Tiranë, ka thënë se është konfirmuar se Procesi i Berlinit është korniza edhe rruga për integrimin e 6 shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE. “Procesi i Berlinit është mjaftueshëm i gjerë dhe mjaftueshëm i thellë që të mos ketë variante të tjera alternative”, ka thënë Kurti, duke iu referuar edhe nismës për Ballkanin e Hapur, e të cilën Kosova bashkë me Malin e Zi dhe Bosnjën e kanë refuzuar.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...