KEK
Fillimi / Lajmet / Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerrën e sasisë të materialeve para 27 shtatorit
Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerrën e sasisë të materialeve para 27 shtatorit

Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerrën e sasisë të materialeve para 27 shtatorit

Gjatë konferencës mbi ecurinë e çështjes kundër ish-krerëve të UÇK-së, pati një konfrontim fjalësh në mes të avokatit mbrojtës i ish-kreut të UÇK-së, Kadri Veseli, Ben Emmerson dhe prokurores së Speciales. Emmerson e ka quajtur të pandershme Prokurorinë Speciale lidhur me nxjerrën e sasisë së saktë materialeve para 27 shtatorit kur është edhe afati i fundit. Pas kësaj, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guiju i ka tërhequr vërejtjen avokatit Emmersonpër gjuhën e përdorur. Po ashtu pati reagim edhe nga ana e gjykatësit i cili ka kërkuar nga avokati që të mos i ndërpresë fjalën prokurores, duke ia kaluar fjalën  avokatit mbrojtës.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...