Ambasadori Lu: Zgjedhjet në Shqipëri janë festë për demokracinë

Ambasadori Lu: Zgjedhjet në Shqipëri janë festë për demokracinë

Ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu, është i pari nga ndërkombëtarët që ka dhënë një deklaratë për zgjedhjet në Shqipëri. Në një postim të ambasadës amerikane në Tiranë, në rrjetet sociale Lu ka theksuar se zgjedhjet janë festë për demokracinë. “Urimet më të mira për shqiptarët sot, teksa ushtrojnë të drejtën e tyre themelore demokratike për të votuar. Ne kemi nderin të kemi 34 ekipe të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, të cilët do të vëzhgojnë votimin dhe numërimin në të gjithë vendin. USAID do të mbështesë edhe 540 ekipe të tjera vëzhguese vendore të shoqërisë civile kudo në Shqipëri. Zgjedhjet janë një festë për demokracinë! Bëjeni zërin tuaj të dëgjohet! Votoni!”, është shprehur ambasadori Lu.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj: AAK po rritet në Gjermani, jemi bashkë në përkushtimin tonë për ta orientuar vendin drejt zhvillimit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka theksuar rëndësinë e bashkatdhetarëve në çdo proces për të …