KEK
Fillimi / Lajmet / Bekim Haxhiu: Qeveria e Kosovës ka dështuar në sigurim të vaksinave dhe në administrim të procesit
Bekim Haxhiu: Qeveria e Kosovës ka dështuar në sigurim të vaksinave dhe në administrim të procesit

Bekim Haxhiu: Qeveria e Kosovës ka dështuar në sigurim të vaksinave dhe në administrim të procesit

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ka thënë se Qeveria e Kosovës ka dështuar në sigurim të vaksinave dhe dështim në administrim të procesit. Ai thotë se Kosova është vendi i fundit në Evropë që ka siguruar një kontratë për furnizim të vaksinave. Sipas tij, kontingjenti, donacion nga Norvegjia është në kundërshtim me Ligjin për pajisje dhe produkte  medicinale, që siç tha ai saktëson se nëse një produkt importohet në Kosovë dhe ka afatin e skadimit më pak se një vit atëherë në momentin e importit duhet të ketë 2/3 të kohës së skadimit. Ai më tej tha se ka mospërputhje të të dhënave për vaksinimin ditor, të dozave të para dhe të dyta, si dhe numrit total.

Kontrolloni gjithashtu

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Franco Federici

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka pritur sot në takim komandantin ...