Fillimi / Lajmet / Besnik Bislimi: Do të hapen të gjitha arkivat, duke përfshirë edhe ato të Kosovës që kanë të bëjnë me UCK-në
Besnik Bislimi

Besnik Bislimi: Do të hapen të gjitha arkivat, duke përfshirë edhe ato të Kosovës që kanë të bëjnë me UCK-në

Kryeministri Albin Kurti kishte kërkuar nga presidenti Vuciq, hkarkimin e Velko Odaloviqit, kryetarin e Komisionit për Personat e Zhdukur të Serbisë, me arsyetimin se ai nuk do të punojë lidhur me fatin e personave të pagjetur. Sot, ëvendësi i Kurtit, Besnik Bislimi, thotë se është dakorduar me palën serbe që të hapen të gjitha arkivat, duke përfshirë edhe ato të Kosovës që kanë të bëjnë me UCK-në. Sipas reagimeve, ky dakordim nënkupton bërje të pazarit me UCK[në dhe “arkivat e saj” duke goditur njëkohësisht krerët e UCK-së. “Gjatë takimit trilateral, pala serbe ka deklaruar se janë dakord që të hapen të gjitha arkivat, sipas tyre nënkupton edhe arkivat shtetërore të Kosovës që kanë të bëjnë me UÇK-në”, ka thënë sot Bislimi. Lidhur me këtë deklaratë të Bislimit janë adresuar  reagime të shumta, kjo për shkak se sipas këtyre reagimeve, UCK’ja nuk ka arkiva të mbyllura apo të hapura. Nol Nushi i PSD’së ka thënë se ky është rezultati i Bislimit: Kur s’ka arkiva, Besniku i shpik. Ndërsa Faton Klinaku i OVL UCK-së, ka thënë se UCK’ja ka vetëm “arkiva të hapura”.

Kontrolloni gjithashtu

Dritan Abazoviq

Dritan Abazoviq: Nuk jam zemëruar nga ofendimet e rënda, por do t’ua tregojë gjithmonë vendin, atyre që nxisin urrejtje

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi dhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq tha se ...