leoni

WASHINGTON, DC - JULY 14: U.S. Speaker of the House Kevin McCarthy (R-CA) speaks to reporters before the passage of the National Defense Authorization Act (NDAA) at the U.S. Capitol on July 14, 2023 in Washington, DC. The House of Representatives narrowly passed the controversial $886 billion NDAA containing Republican-backed amendments limiting abortion access in the military in a 219-210 vote. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, votoi për të larguar kryesuesin, Kevin Mec-Karty nga kryesia

Dhoma e Përfaqësuesve  në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, votoi për të larguar kryesuesin, Kevin Mec-Karty nga kryesia. Ky veprim  konsiderohet i paprecedentë në historinë moderne që e la dhomën pa një drejtues dhe e zhyti atë në kaos. Dhoma e Përfaqësuesve tani duhet të zgjedhë një kryetar të ri, por nuk ka një alternativë të qartë se kush do të kishte mbështetjen e nevojshme për të fituar. Demokratët u bashkuan me një grup të vogël të linjave të ashpra në partinë e McCarty-it për t’i hequr republikanit të Kalifornisë dorën e kryetarit në një votim 216 pro dhe 210 kundër. Ishte kulmi i një lufte të ashpër për pushtet midis z. MekCarti dhe anëtarëve të një fraksioni të së djathtës ekstreme, të cilët u përpoqën të bllokonin ngjitjen e tij në kryesinë e Kuvendit në janar dhe e kanë torturuar që atëherë, duke u përpjekur të pengojnë përpjekjet e tij për të mbajtur qeverinë të financuar dhe kombin nga dështimi i borxhit të tij. Asnjë kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve nuk është rrëzuar ndonjëherë më parë përmes miratimit të një rezolute për largimin e tyre.

Kontrolloni gjithashtu

Zërat e “ndërgjegjes” së dy profesorëve: Blerim Latifi dhe Muhamet Hamiti për dhunën izraelite kundër palestinezëve

Të paktën 178 palestinezë u vranë dhe 589 u plagosën nga sulmet ajrore të forcave izraelite kundër popullatës civile

Dje, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua me disa udhëheqës të vendeve arabe …