Donika Kadaj Bujupi

Donikë Kadaj-Bujupi: Bojkotimin e Kuvendit opozita do ta organizojë në terren për t’i dhënë fund këtij regjimi

Nënkryetarja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi ka deklaruar për mediet se pas bojkotimit të Kuvendit opozita do të organizohet në terren,  për t’i dhënë fund këtij regjimi. Sipas saj, protesta e 26 marsit do të jetë më e madhe që është organizuar ndonjëherë në Prishtinë, përderisa kundërshtimi opozitar do të vazhdojë deri në rënien e Qeverisë. Shefja e deputetëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, thotë se trajtimi fyes, i padrejtë dhe çnjerëzor ndaj deputetëve të opozitës, të cilët kishin guximin të viheshin në mbrojtje të Kushtetutës së Kosovës, janë disa nga arsyet pse konsiderojnë se legjislativi e ka humbur legjitimitetin dhe se opozita nuk do të vazhdojë të jetë pjesë e tij. Protestat paqësore, do të vazhdojë deri në rënie të Qeverisë, sepse Kosova është vend demokratik, është Evropë dhe ngufatja e tillë nuk mund të zgjasë, ka thënë për mediet nënkryetarja e AAK-së, Donikë Kadaj-Bujupi.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …