Dritan Abazoviq njoftoi se Prokuroria Speciale ka nisur një hetim mbi një numër personash që akuzohen për spiunazh

Kryeministri në dorëheqje i Malit të Zi, Dritan Abazoviq,  njoftoi se Prokuroria Speciale e Shtetit ka nisur një hetim mbi një numër personash që akuzohen për spiunazh dhe krijimin e një organizate kriminale. Mediat vendase e të huaja raportuan se janë dëbuar tashmë 6 diplomatë rusë dhe se forcat e rendit kanë ndaluar 30 rusë me leje të përkohshme qëndrimi dhe dy malazezë, me dyshimin se punonin për inteligjencën ruse. Abazoviq pohoi  se aksioni po organizohej në bashkëpunim me partnerët perëndimorë, megjithatë nuk pranoi të thoshte nëse e gjitha kjo kishte lidhje me vizitën e tij zyrtare në SHBA javën e kaluar. Kërkime janë kryer në disa zona dhe aksioni ka karakter ndërkombëtar. Ne jemi të gatshëm të mbrojmë interesat tona kombëtare.  Mali i Zi ishte nën presion negativ politik dhe ekonomik nga Rusia dhe Kina, ndërsa theksonte se Amerika  mund ta kundërshtojë atë ndikim në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kontrolloni gjithashtu

Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron për një vizitë zyrtare, në Azerbajxhan

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në kuadër të vizitës në Azerjbajxhan,  u takua  me kryetarin …