Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Erdogan sërish kritikon Evropën, ta rivlersojmë qëndrimin për t’iu bashkuar BE-së

Kryetari turk, Recep Tayyip Erdogan sërish ka kritikuar Evropën, duke lënë të kuptohet se vendi i tij do ta rivlersojë qëndrimin për t’iu bashkuar BE-së, duke thënë se Evropa “do të paguajë për atë që ka bërë” kundër popullit turk. Gjatë një fjalimi në Izmir, Erdogan iu referua Evropës si “njeri i sëmurë”- një term ky që është përdorur nga politikanët evropianë për ta përshkruar rënien e Perandorisë Osmane, në shekullin e 19-të. Ai tha se turqit që jetojnë në Evropë po “shtypjen” dhe “poshtërohen”. “Një shekull më parë ata thanë se ne ishim ‘njerëz të sëmurë’. Tash ata janë të tillë. Evropa është duke u shembur”, shtoi Erdogan. Më 16 prill në Turqi do të mbahet referendumin, përmes së cilit, pritet t’i rritet pushteti kyetarit të vendit.

Kontrolloni gjithashtu

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi nuk ka arritur të fitojë mandatin e deputetit në Kuvendin e Serbisë pas rivotimit që u bë në Tërnoc

Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës ka marrë vetëm 598 vota, ndërkaq Kamberit i duheshin së …