KEK
Fillimi / Lajmet / Grenell i kujton Ichingerit premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën që BE nuk e realizoi kurrë
Grenell i kujton Ichingerit premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën që BE nuk i realizoi kurrë

Grenell i kujton Ichingerit premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën që BE nuk e realizoi kurrë

Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka pasur vërejtje për marrëveshjet e arritura në Shtëpinë e Bardhë në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ischinger, lavdëroi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për interesimin në raportet në mes të Kosovës dhe Serbisë, por duke theksuar se në Uashington nuk është nënshkruar asnjë marrëveshje mes palëve pasi, sipas tij, të dyja vendet nuk e njohin ende njëra-tjetrën, për çka Ischinger shtoi se mbetet ende shumë punë për të bërë nga Bashkimi Europian. Kjo ngjalli reagimin e Richard Grenell, emisar i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi. Nëpërmjet një shkrimi në Twitter, Grenell i ka kujtuar Ichingerit premtimin për liberalizim vizash për Kosovën të cilin Unioni Europian nuk e realizoi kurrë.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak me notë proteste ndaj Hotit për moslejimin e vizitës së kryetarit serb në Kosovë, Vuçiq të lëvizë lirshëm

Sllovaku Lajçak proteston për moslejimin e vizitës së kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuqiq, në Kosovë

I deleguari special i BE-së për Dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak  i ka dërguar letër ...