Xhavit Haliti

Haliti: Ende s’kemi diçka zyrtare nga Qeveria për demarkacionin

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka bërë me dije se nesër do të mbahet seanca plenare në orën 10:00. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Haliti ka folur edhe për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, interesimit të gazetarëve se kur do të shkojë demarkacioni në Kuvend. “Sa i përket çështjes së demarkacionit është kompetencë e Qeverisë e cila munda ta dërgoj në rrugë të rregullt. Mund ta dërgojnë (demarkacionin) edhe në mënyrë të përshpejtuar, por kjo është çështje e tyre. Ne ende s’kemi diçka zyrtare dhe derisa nuk kemi diçka zyrtare s’mund të flas”, ka thënë Haliti. Duke folur rreth mocionit të Nismës për rrëzimin e Qeverisë, ai ka thënë se opozita mund të pres për këtë seancë. Nënkryetari i Kuvendit ka folur edhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Ai ka thënë se është gabim të ndërpritet dialogu që është duke u zhvilluar në Bruksel me Serbinë. Haliti ka thënë se ndërprerja e dialogut për rastin e Ramush Haradinaj, ka qenë diçka tjetër. “S’ka arsye të ndërpriten bisedimet pasi ne dëshirojmë të shkojmë drejt Evropës. Gojën e kemi plotë Evropë, kurse s’po sillemi si evropian”, ka deklaruar Haliti.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …