KEK
Fillimi / Lajmet / I dërguari i BE-së, për dialogun Miroslav Lajçak, në fillim të javës së ardhmes pritet që ta vizitojë Kosovën
Mirosllav Lajçak në emër të BE-së paralajmëron përshkallëzimin në terren, njëjtë sikur kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq

I dërguari i BE-së, për dialogun Miroslav Lajçak, në fillim të javës së ardhmes pritet që ta vizitojë Kosovën

I ngarkuari i Bashkimit Evropian për  dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në fillim të javës së ardhmes pritet që ta vizitojë Kosovën. Ai këtë vizitë e kishte paraparë edhe gjatë kësaj jave por që i njëjti e ka anuluar pa i bërë të ditura arsyet. I dërguari i BE-së, për dialogun vjen në Kosovë edhe për temën e Asociacionit.  Serbia po vazhdon të këmbëngulë për të rihapur çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ndërkohë që pala e Kosovës tashmë ka deklaruar se kjo është temë e mbyllur dhe se nuk do të diskutohet për të. Bashkimi Evropian, i cili ndërmjetëson dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka shprehur qëndrimin duke thënë se në zbatimin e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe duhet të merret parasysh edhe mendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Pas vizitës që Lajçak do t’i bëjë Kosovës e Serbisë, pritet që të rinisë procesi i dialogut në Bruksel.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj: Vazhdimi i mandatit të Specialës është i padrejtë, Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla

Haradinaj: Vazhdimi i mandatit të Specialës është i padrejtë, Kosova është ballafaquar njëherë me akuza të tilla

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdimin e mandatit të Gjykatës Speciale ...