Fillimi / Lajmet / Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar sot edhe 14 raste të reja me coronavirus
MSh: Nëse nuk respektohen masat e vëna nga institucionet mund të ketë shtyerje të fazës së dytë të lehtësimit të masave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar sot edhe 14 raste të reja me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar sot edhe 14 raste të reja me coronavirus, duke shkuar në 184 numri i të infektuarve në Kosovë. Ky institut bën të ditur se në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar gjithsej 259 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Nga mostrat e marra për testim në virus, gjithsej nëntëmbëdhjetë prej tyre kanë rezultuar pozitive. Rastet pozitive janë raste kontakti, shtatë prej tyre me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri, tre me vendbanim në Prishtinë, dy me vendbanim në Senik-Malishevë dhe me nga një  rast nga vendbanimet në Llashkadrenovc-Malishevë, Sazli-Ferizaj, Ujmir-Klinë, Gjakovë, Gjilan, Topanicë- Kamenicë dhe Vushtrri”, thuhet në njoftimin e Institutit Kombëtar të  Shëndetësisë Publike të Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Gjendje alarmante në Brazil, mbi 33 mijë viktima nga koronavirusi

Mediet ndërkombëtare njoftojnë për gjendje alarmante në Brazil për shkak të koronavirusit. Gazeta “The Guardian” ...