Fillimi / Lajmet / Ish -ambasadori amerikan në Kroaci dhe në Serbi, William Montgomery tha se mund të ketë konflikte të reja në Ballkan
Ish -ambasadori amerikan në Kroaci dhe në Serbi, William Montgomery tha se mund të ketë konflikte të reja në Ballkan

Ish -ambasadori amerikan në Kroaci dhe në Serbi, William Montgomery tha se mund të ketë konflikte të reja në Ballkan

Ish -ambasadori amerikan në Kroaci dhe në Serbi William Montgomery ka shprehur frikë se mund të ketë konflikte të reja në Ballkan, pasi  atje asnjë nga problemet në nuk është zgjidhur. Dhe problemi më i keq  është se nuk tërheq më vëmendjen e botës. Unë mendoj se në vitet 1990 ky ishte vendi kryesor në botë në të cilin u përqëndruan udhëheqësit tanë. Kjo nuk ndodh më sot, dhe nuk besoj se këto shtete mund t’i zgjidhin problemet që i mundojnë vetë. Nga të gjitha anët, ndjenjat janë aq të trazuara sa unë nuk shoh një zgjidhje, tha Montgomery, për një medium kroat. Ai saktëson  se Bashkimi Evropian nuk po jep ndihmën dhe mbështetjen që duhet për të gjithë rajonin e Ballkanit. “Unë mendoj se njerëzit këtu janë disi prapa vendeve të tjera evropiane në qëndrimet e tyre. Nuk duhet harruar se Gjermania dhe Franca kishin qenë në luftë me shekuj dhe u ndalën vetëm pas Luftës së Dytë Botërore. Kjo do të ndodhë edhe me këtë rajon, por do të duhet kohë, “tha Montgomery. “Ne kemi nevojë për mbështetjen e plotë të Perëndimit, Shteteve të Bashkuara dhe BE -së që këto ndryshime të ndodhin me kalimin e kohës,” tha ish -ambasadori amerikan. (Al-Xhazira)

Kontrolloni gjithashtu

Joe Biden: Agjenda ime nuk është kundër Rusisë apo dikujt tjetër, por është për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëron Rusinë për Ukrainën

Kryetari amerikan, Xho Bajden,  u zotua se do ta bëjë shumë të vështirë për kryetarin ...