KEK
Fillimi / Lajmet / Josep Borell: Veprimet e njëanshme e të pakoordinuara në Kosovë rrezikojnë stabilitetin dhe janë të papranueshme
Josep Borrell

Josep Borell: Veprimet e njëanshme e të pakoordinuara në Kosovë rrezikojnë stabilitetin dhe janë të papranueshme

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, ka reaguar ndaj situatës së krijuar në veri të vendit tnë mëngjesin e sotëm, gjendje e tensionuar e cila ende po vazhdon, pasi Policia ndërmori një aksion anti-kontrabandë në disa rajone të vendit, ku përfshihej edhe veriu, por aty hasi në rezistencë të dhunshme nga serbë. Shefi i BE-së, Borrelli i ka quajtur veprimet e Policisë dhe të Qeverisë së Kosovës të njëanshme dhe të pakoordinuara” që rrezikojnë sigurinë. “Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalojnë menjëherë. Veprime të njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme”, tha ndër të tjera Josep Borrell dhe kërkoi që këto çështje të ngrihen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja.

 

Kontrolloni gjithashtu

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes së FSK-së mori pjesë në takimin vjetor me delegacionin e Forcave të Armatosura të Gjermanisë

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes së FSK-së mori pjesë në takimin vjetor me delegacionin e Forcave të Armatosura të Gjermanisë

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes dhe i FSK-së mori pjesë në takimin vjetor bilateral ...