Ravi Batra: Kryeministri, Edi Rama, ka goditur padrejtësinë djallëzore kundër Kosovës dhe Hashim Thaçit, nga Gjykata Speciale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shprehur gëzimin dhe urimin e tij për Kosovën pasi iu hap rruga për anëtarësim në KiE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shprehur gëzimin dhe urimin e tij për Kosovën pas vendimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për të hapur rrugën për anëtarësimin e saj. Në një deklaratë të publikuar, Rama ka vlerësuar hapin historik të Asamblesë Parlamentare si një moment të rëndësishëm për Kosovën dhe për mozaikun evropian të Këshillit të Europës. Ai ka përmendur se për Kosovën, kjo është një fitore e merituar dhe një dëshmi e përkushtimit të vazhdueshëm ndaj rrugës evropiane. Kryeministri Rama ka falënderuar miqtë dhe partnerët në Asamblenë Parlamentare për mbështetjen në këtë hap të drejtë, duke theksuar se ky vendim e nderon vetë Kosovën dhe Këshillin e Evropës. Në fund të deklaratës, Rama ka bërë thirrje për të vulosur këtë anëtarësim në Këshillin e Ministrave në maj, duke e cilësuar këtë hap si të domosdoshëm për të plotësuar mozaikun europian të Këshillit të Europës.

 

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti, falënderoi partnerët perëndimorë për qëndrimin pro Kosovës, në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Kryeministri, Albin Kurti, ka falënderuar partnerët perëndimorë për qëndrimin e tyre në krah të Kosovës, …