leoni

Kryeministri Kurti dhe emisari i BE-së, Manuel Sarrazin, diskutuan për procesin e Berlinit

Kryeministri Albin Kurti,  ka pritur në takim Manuel Sarrazin, dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor. Kurti theksoi se ata diskutuan për Procesin e Berlinit dhe rëndësinë e tij si platformë për bashkëpunim dhe respektimin e marrëveshjeve të kaluara, duke përfshirë lëvizjen e lirë ndërmjet Kosovës dhe Bosnjës. Sarrazin gjatë vizitës takoi presidenten Vjosa Osmani, shoqërinë civile dhe Listën Serbe. Nga takimi me Listën Serbe, Sarrazin nuk arriti të nxjerrë ndonjë ide të qartë në lidhje me vendimin e tyre për të bojkotuar votimin për shkarkimin e kryetarëve të komunave veriore më 21 prill. Në lidhje me lobimin e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në KiE, Sarrazin refuzoi të vlerësonte cilën palë po shkel marrëveshjen, por e bëri të qartë se marrëveshja mes palëve nuk lejon një gjë të tillë. Ai shtoi se, sipas pikëpamjes së tij dhe marrëveshjes së Ohrit, Serbia nuk duhet të pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti, falënderoi partnerët perëndimorë për qëndrimin pro Kosovës, në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Kryeministri, Albin Kurti, ka falënderuar partnerët perëndimorë për qëndrimin e tyre në krah të Kosovës, …