Dardan Molliqaj: PDK, dhe LDK, në garë me njëra-tjetrën për të vendosur koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj,   ka shprehur bindjen se diskursi i partive opozitare në Kosovë, përveç PSD-së, ka përfituar kryeministrin Albin Kurti. Ai ka theksuar se PDK, dhe LDK, po bëjnë gara me njëra-tjetrën për të vendosur se kush do të bëjë koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje të Kurtit. Molliqaj ka vlerësuar se kandidati i PDK-së, Memli Krasniqi, është dorëzuar që në fillim me nominimin e Bedri Hamzës për pozitën e kryeministrit. Ai vlerëson se Hamza mund të jetë një ministër në qeverinë e ardhshme të Kurtit. Opozita në Kosovë, me ose pa vetëdije, po shërben interesave të Kurtit. Ajo po përgatitet për zgjedhje në mënyrë që të mos e lejojë Kurtin të fitojë mbi 50% ,të votave dhe pastaj të zgjedhin të bëjnë koalicion me të. Sipas Molliqajt, nuk është e mundur që Hamza të jetë kandidati opozitar i ardhshëm i Kurtit. Molliqaj ka shprehur bindjen se politika opozitare në Kosovë duhet të pastrohet dhe të shfaqë qartësinë e nevojshme. Ai ka kritikuar veprimet e Abdixhikut dhe Krasniqit, duke i cilësuar ato si të paefektshme për të fituar zgjedhjet. Molliqaj ka shtuar se opozita nuk duhet të ndihmojë Kurtin të fitojë përsëri zgjedhjet.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti, falënderoi partnerët perëndimorë për qëndrimin pro Kosovës, në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Kryeministri, Albin Kurti, ka falënderuar partnerët perëndimorë për qëndrimin e tyre në krah të Kosovës, …