Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Kryengritësit sirianë të mbështetur nga ushtria turke kanë rimarrë nën kontroll qytetin Nairab, në provincën e Idlibit
Kryengritësit sirianë të mbështetur nga ushtria turke kanë rimarrë nën kontroll qytetin Nairab, në provincën e Idlibit

Kryengritësit sirianë të mbështetur nga ushtria turke kanë rimarrë nën kontroll qytetin Nairab, në provincën e Idlibit

Kryengritësit sirianë të mbështetur nga ushtria turke kanë rimarrë nën kontroll qytetin Nairab, në provincën e Idlibit në veriperëndim të Sirisë, thanë të martën zyrtarë turq dhe rebelët. Forcat e kriminelit Asad, të përkrahur nga sulmet ajrore ruse, po përpiqen të rimarrin rajonin e fundit të madh të mbajtur nga rebelët në Siri, pas nëntë viteve të konfliktit. Afro një milion sirianë janë shpërngulur vetëm  nga luftimet e fundit. Turqia është përgjigjur duke dërguar mijëra trupa dhe pajisje në rajon, për të mbështetur kryengritësit  që t’i rezistojnë ofensivës. “Me ndihmën e miqve tanë turq, ne kemi rimarrë kontrollin mbi qytetin strategjik të Nairabit, pas dëbimit të milicive terroriste ruse”, tha Jusef Hamod, zëdhënës i Ushtrisë  Kombëtare Siriane  Një zyrtar turk tha për Reuters, se ushtria turke kishte mbështetur sulmin e rebelëve. Dy javë më parë, ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se forcat e qeverisë siriane braktisën shkurt Nairabin, ndërsa kryengritësit  e mbështetur nga Turqia përparuan në qytet.

Kontrolloni gjithashtu

Veseli

Veseli: Do thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset private në vend

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim krerët e ...