driloni com
vipa
Fillimi / Lajmet / Kryepolici i deritanishëm i Kosovës, Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së
Kryepolici i deritanishëm i Kosovës, Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Kryepolici i deritanishëm i Kosovës, Shpend Maxhuni emërohet drejtor i AKI-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me kryeministrin, Ramush Haradinaj, sot kanë emëruar drejtorin e ri të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Ata morën vendim për emërimin e Shpend Maxhunit, drejtor të AKI-së.  Është bërë e ditur gjithashtu se Maxhuni u emërua për një mandat pesë vjeçar, i cili mund të vazhdohet edhe një herë. Drejtor i AKI-së deri tani ishte, Driton Gashi, i cili me urdhër të kryeministrit, Ramush Haradinaj ishte larguar nga posti pas dëbimit të 6 shtetasve turq nga Kosova për në Turqi.  Shpend Maxhuni deri tani ka qenë kryepolic i Kosovës tani do të jetë kryespiuni i vendit.  Babai i tij ka qenë inspektor i UDB-së në vitet 80, kur Milicia e RSFJ-së dhe ajo e Kosovës kanë vrarë demonstruesit shqiptarë ndërsa kanë arrestuar e dënuar me burg deri në 20 vjet  me mijëra liridashës të vendit që kishin kërkuar Kosovën Republikë. Inspektorët e UDB-së në vitet 90 nuk dhanë dorëheqje nga vendet e tyre të punës  sikur kishte bërë Milicia krahinore por kanë vepruar edhe në organet e  regjimit të Milosheviqit.

Kontrolloni gjithashtu

Daniel Serwer

Server: Nëse ka ndarje Kosova do të mundet të bashkohet me Shqipërinë ose me pjesën shqiptare të Maqedonisë

Daniel Serwer, profesor në Universitetin, John Hopkins në Uashington në një intervistë për Radion Evropa ...