Biden

Kryetari amerikan, Joe Biden ka folur për urdhrin e armëpushimit të përkohshëm të kryetarit rus, Vladimir Putin

Kryetari amerikan, Joe Biden ka folur për  urdhrin e armëpushimit të përkohshëm të  presidentit rus, Vladimir Putin,  dhe shprehu skepticizëm për qëllimet e tija të vërteta. Putin ka urdhëruar  armëpushim në Ukrainë, i cili do të zgjasë një ditë e gjysmë. Armëpushimi, njoftoi Kremlini, u urdhërua nga Putini për të shënuar Krishtlindjet, të cilat të krishterët ortodoksë i festojnë të shtunën. Unë nuk do të komentoj atë që po thotë Putin. Por kjo ishte interesante për mua. Më 25 dhjetor dhe në ditën e Vitit të Ri, ai nuk e kishte problem të bombardonte spitale, çerdhe dhe kisha. Unë mendoj se ai në të vërtetë dëshiron të merr pak oksigjen”, tha Biden para gazetarëve.  Ndërkohë, Mihailo Podolak, këshilltar i kryetari  ukrainas Vladimir Zelensky, hodhi poshtë thirrjen e Putinit  për armëpushim dhe saktësoi se  Ukraina nuk sulmoi territorin e huaj, por ishte  Rusia, që sulmoi Ukrainën.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …