KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, sot pritet të arrijë në Slloveni
Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, sot pritet të arrijë në Slloveni

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, sot pritet të arrijë në Slloveni, në një periudhë të tensioneve ndërmjet Moskës dhe Bashkimit Evropian e NATO-s. Sllovenia, anëtare e BE-së dhe NATO-s, ka mbajtur raporte koketuese  me Rusinë, me gjithë që, dashur pa dashur  i është bashkuar BE-së në sanksionet kundër Rusisë, për shkak të mbështetjes së Rusisë për separatistët pro rusë në pjesën lindore të Ukrainës dhe për aneksimin e Krimesë së Ukrainës. Autoritetet e Sllovenisë këtë vizitë e kanë përshkruar si formale. Putini do të jetë pjesëmarrës i një përkujtimi për Luftën e Parë Botërore. Por, diplomatë të BE-së i kanë thënë agjencisë Reuters se ata kanë shqetësime se Rusia po bënë lobim në vendet miqësore evropiane, përfshirë Slloveninë, për ta shkatërruar unitetin e BE-së për sanksionet kundër Moskës. Kjo vizitë i bënë respekt miqësisë tradicionale të Sllovenisë dhe Rusisë, përkundër disa dallimeve në marrëdhëniet e dy vendeve lidhur me pozicionet e tyre për çështje të caktuara aktuale”, tha Borut Pahor.

Kontrolloni gjithashtu

Kandidati për kryeministër nga PDK, Enver Hoxhaj ka takuar farmacistët

Gjatë ditës së sotme, kandidati për kryeministër nga Partia Demokratike e Kosovës, Enver Hoxhaj ka ...