KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetarja Jahjaga, nënshkroi vendimin për themelimin e komisionit ad-hoc të ekspertëve për demarkacionin me Malin e Zi
Atifete jahjaga

Kryetarja Jahjaga, nënshkroi vendimin për themelimin e komisionit ad-hoc të ekspertëve për demarkacionin me Malin e Zi

Kryetarja Jahjaga, sot nënshkroi vendimin për themelimin e komisionit ad hoc të ekspertëve ndërkombëtarë, që do të vlerësojnë procesin e demarkacionit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, bëri të ditur përmes një njoftimi zyra për informim e Presidencës. Ky komision vlerësues, që fillon sot punën, është i përbërë nga tre ekspertë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania dhe Britania e Madhe. Këta ekspertë në javët në vijim do të bisedojnë me të gjithë akterët politikë dhe institucionalë për procesin e demarkacionit, do të shqyrtojnë dokumentacionin dhe do të zhvillojnë vizita në terren për të krijuar një pasqyrë të qartë për rrjedhën e këtij procesi. Puna e ekspertëve do të përmbyllet me vlerësimin e procesit të demarkacionit dhe procedurave që janë ndjekur në atë rast. Vlerësimi do t’i dorëzohet kryetares Jahjaga, pranë Zyrës së të cilës vendoset ky komision.

Kontrolloni gjithashtu

Krasniqi: 28 Nëntori është festë shumëdimensionale për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar godinën e Lidhjes Shqiptare të ...