Fillimi / Lajmet / Lutfi Haziri: Sot kryeministri Kurti po përpiqet ta ndajë përgjegjësinë e vetë bashkë me Kuvendin
Lutfi Haziri: LDK nuk ka nevojë të sillet si LV-ja në opozitë por nuk i duhet as sjellja e vokacioni i PDK-së e AAK-së

Lutfi Haziri: Sot kryeministri Kurti po përpiqet ta ndajë përgjegjësinë e vetë bashkë me Kuvendin

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se akoma nuk kanë vendosur nëse do të marrin pjesë në seancën e jashtëzakonshme, të thirrur për ditën e sotme nga kryeministri Albin Kurti, që ka të bëjë lidhur me  referendumin serb. Kjo seancë nga ne duhet të shihet që kryeministri dëshiron ta fshehë rolin e tij prapa Kuvendit, pra ta pjesëtojë përgjegjësinë e tij karshi këtij procesi të rëndë me Kuvendin e Republikës, që dallon nga angazhimet e tjera politike dhe proceset që Kosova ka pasur deri tash.  Sot Kurti po përpiqet ta ndajë  përgjegjësinë bashkë me Kuvendin. Do t’ia atribuojë përgjegjësinë Kuvendit, duke e larguar nga vetja, edhe pse me rol kushtetues kryeministri ka të drejtë të sjellë vendim dhe në një mekanizëm politik t’i njoftojë partitë pjesëmarrëse në Kuvend, shoqërinë civile dhe popullin e Kosovës për këtë vendim.  Albin Kurti i ka numrat por nuk e ka guximin që të përballet me këtë proces politik, të cilin e ka cilësuar si të rëndë.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kurti: Me rikthimin në punë të bllokut B2 Kosova për çdo orë do t’i paguajë rreth 50 mijë euro import më pak

Kryeministri, Albin Kurti e ka vlerësuar lart rikthimin në funksion të bllokut B2. Ai ka ...