kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Mbretësia e Bashkuar dhe Rusia janë përplasur lidhur më tranformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës
Të mërkurën FSK-ja shënon ditën e saj, me një ceremoni në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë

Mbretësia e Bashkuar dhe Rusia janë përplasur lidhur më tranformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës

Në mbledhjen e fundit të mbajtur nga Këshilli i Sigurimit, ambasadorja e britanike, Karen Pierce, ka ritheksuar se Kosova e ka të drejtën e ushtrisë së vet. E në lidhje me këtë deklaratë të saj, ka reaguar Ambasada e Rusisë në Londër duke thënë se Mbretësia e Bashkuar dhe vendet e tjera perëndimore injorojnë kërcënimin që përbën formimi i ushtrisë së Kosovës, ndaj serbëve të veriut. Ambasada ruse ka reaguar ndaj kësaj deklarate duke thënë se kjo ushtri përveç që përbën rrezik të drejtpërdrejtë për serbët e rrezikon edhe stabilitetin në Ballkan. Ambasadorja e Britanisë së Madhe është shprehur se nuk është e nevojshme të mbahet kaq shpesh mbledhje për Kosovën, pasi shteti po përparon drejt Evropë dhe se formimi i ushtrisë së Kosovës është vendim i drejtë.

Kontrolloni gjithashtu

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philipp Kosnett, i ka komentuar zhvillimet e fundit politike dhe mundësinë ...