tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë
Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë

Gjatë vizitës së tij në shtetin shqiptar, ministri Berisha  ka zhvilluar  takime të ndara me presidentin, Ilir Meta dhe ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka. Mistri Berisha dhe kryetari, Ilir Meta biseduan për marrëdhëniet  Kosovë- Shqipëri, situatën në rajon e më gjerë, ndikimin dhe rolin e Shqipërisë si vend anëtar i NATO-s dhe kontribuuese e ruajtjes dhe ndërtimit të paqes përkrah shteteve demokratike, për mundësitë potencialet që ka shteti shqiptar për mbështetjen e Republikës së Kosovës në ndërtimin e kapaciteteve të sigurisë dhe të mbrojtjes, si dhe për mbështetjen e Kosovës në rrugën e saj për anëtarësim në iniciativat dhe organizmat ndërkombëtarë të sigurisë. Gjatë qëndrimit në Tiranë, ministri Rrustem Berisha u prit në takim edhe nga ministrja shqiptare e Mbrojtjes z. Olta Xhaçka, më të cilën biseduan për bashkëpunimin e shkëlqyer ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë si dhe për marrëdhëniet e mira dypalëshe ndërmjet Ministrisë për FSK dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë.

Ministri Berisha shprehu nderime të larta për ministren  Xhaçka,  ministrinë që ajo drejton dhe qeverinë shqiptare në përgjithësi, për rolin dhe angazhimin e saj personal dhe të Republikës  së Shqipërisë, si vend anëtar i NATO-s,  për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit e më gjerë dhe kontributin e saj të gjithanshëm në proceset integruese të vendeve të rajonit.Krahas kësaj, ministri Berisha e njoftoi ministren Xhaçka edhe me  zhvillimet e fundit në MFSK dhe FSK, arritjet dhe partneritetin e ndërtuar me shtetet mike, si dhe për avancimin e planit lidhur me  misionin dhe detyrat e FSK-së, i njohur tashmë si procesi i tranzicionit të FSK-së.

Kontrolloni gjithashtu

Agim Veliu: Vetëm ata që janë të çmendur nuk i përgjgjigjen ftesës së kryetarit të vendit për konsultime

Agim Veliu: Vetëm ata që janë të çmendur nuk i përgjgjigjen ftesës së kryetarit të vendit për konsultime

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, ka deklaruar se vetëm ata që janë të çmendur nuk ...