Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet / Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, thotë se sigurimet shëndetësore në Kosovë do të bëhen në fund të vitit 2019
Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, thotë se sigurimet shëndetësore në Kosovë do të bëhen në fund të vitit 2019

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, thotë se sigurimet shëndetësore në Kosovë do të bëhen në fund të vitit 2019

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, në fjalimin e tij në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, ka folur për sigurimet shëndetësore dhe për Sistemin Informativ të Shëndetësisë. Sipas Ismailit, në fund të vitit 2019 do të përfundojnë sigurimet shëndetësore. “Sistemi Informativ Shëndetësor, ka filluar si projekt që nga viti 2011. Kur jam bërë ministër, asnjë fazë s’e kam gjetur të kompletuar. Ka pasur parregullsi të mëdha. Ne kemi mbyllur fazën e pilot-projektit”, ka thënë Ismaili. Ndërkaq, sa i përket sigurimeve shëndetësore, ka thënë se ato janë të rëndësishme dhe se në fund të vitit 2019, sigurimet shëndetësore do të kompletohen. “Sa i përket sigurimeve shëndetësore, e dimë se ato janë të rëndësishme. Deri në fund të vitit 2019 do të shohim një kompletim të sigurimeve shëndetësore. Fondi i sigurimeve është kompletuar”, deklaroi ministri Ismaili. Sipas tij, me sigurimet shëndetësore, pacientët do të marrin barna falas për sëmundjet që kanë. Ismaili po ashtu bëri të ditur se shërbimi i parë që do të bëhet për pacientët nga sigurimet shëndetësore janë barnat jashtë spitalore.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Kryeministri i vendit në detyrë, Ramush Haradinaj ka pritur sot në një takim Halit Konushevcin, ...