KEK
Fillimi / Lajmet / Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës përfshihet version i ri i betimit të ushtarëve të UÇK-së
Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të luftës përfshihet version i ri i betimit të ushtarëve të UÇK-së

Në Projektligjin për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së është futur një version i ri i betimit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nga opozita po konsiderojnë se kjo është përpjekje për riprojektim të historisë. Synimi i tyre në luftë ishte bashkimi i trojeve shqiptare. Luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës këtë dëshirë e thanë me gojën e tyre edhe kur dhanë betimin. E tash kur po synohet të miratohet Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së në të është përfshirë edhe një version i betimit, ndryshe nga origjinali. Nga Partia Demokratike që iniciuan këtë ligj tregojnë se ku qëndron dallimi. Rexhep Selimi nga Vetëvendosje, thotë se po tentohet të bëhet ridizajnim i të kaluarës dhe historisë. Ky projektligj nuk u miratua as për të shtetën herë, në Kuvend.

Kontrolloni gjithashtu

392 persona të infektuar, 222 të shëruar dhe 6 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në ...