KEK
Fillimi / Njoftime / Vlora Nikçi: Më 6,7 dhe 8, nëntor,“PM Theatre” shfaq premierën: “Lahuta e Malcisë”, në interpretim të Armend Baloku
Armend Baloku

Vlora Nikçi: Më 6,7 dhe 8, nëntor,“PM Theatre” shfaq premierën: “Lahuta e Malcisë”, në interpretim të Armend Baloku

Ne fillim te muajit nentor, me daten 6,7 dhe 8, “PM Theatre” do te kete premieren e shfaqjes “Lahuta e Malsise” ne interpretim te Armend Balokut. Shfaqjen do te mund ta percjellni tre nete rresht ne Teatrin Kombetar te Kosoves. Duke pas parasyshe vellimin e kesaj vepre, pergatitja e saj ka marr nje kohe relativisht te gjate qe te jetesohet ne skene. Pasi qe “Lahuta e Malsise” eshte nje nga veprat me te vecanta shqiptare, e vleresuar larte edhe nga personalitete dhe albanolog te huaj, si nje shkrim qe e beri zoje ne vete gjuhen shqipe, si producente e ketij projekti ju njoftoj, se me rastin e 80 vjetorit te vdekjes se shkrimtarit Gjergj Fishta, nepermjet “Lahutes se Malsise”, do te degjohet zeri i tij, permes vargjeve qe do t’i interpretoj Armend Baloku.

“PM Theatre” ndihet i ngazellyer qe vargjet e Fishtes edhe njehere do te marrin fryme e do te jetojme edhe ne bashk me to, duke kujtuar shkrimtarin, si dhe te kaluaren tone historike.

Aktori, Armend Baloku

Kontrolloni gjithashtu

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse nuk miratohet Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit paralajmëron protesta nëse nuk miratohet Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka paralajmëruar protesta në rast se as në seancën e ...